Kopia jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej pielgrzymuje od 1957 roku po wszystkich polskich parafiach.

Peregrynacja w parafiach

Idea peregrynacji zrodziła się w 1956, gdy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali „Matko, przyjdź do nas”. Wówczas ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze, generał paulinów o. Alojzy Wrzalik zrozumieli to jako inicjatywę peregrynacji kopii Obrazu po parafiach Polski, czym podzielili się listownie z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Zamysł ten, jako ideę przygotowania duchowego polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, prymas Stefan Wyszyński przedstawił po zwolnieniu z ośrodka internowania w październiku 1956.

W 1957, z inicjatywy prymasa Stefana Wyszyńskiego, został wykonany stosowny duplikat. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Aby wydobyć właściwy koloryt powstającego Obrazu, stosował technikę podobną do tej, w jakiej był wykonany oryginał i malował na desce lipowej, specjalnie do tego przygotowanej, temperą z szesnastoma warstwami lazerunków olejnych. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W maju 1957 kopię tę prymas Wyszyński zawiózł do Rzymu, gdzie w dniu 14 maja papież Pius XII dokonał jej poświęcenia.

I Etap Nawiedzania

W święto Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia 1957 roku na Jasnej Górze w ramach uroczystości rozpoczęcia milenijnego nawiedzenia nastąpił symboliczny obrzęd zetknięcia oryginalnego obrazu z poświęconą kopią. Trzy dni później, 29 sierpnia, kopia jasnogórskiej ikony rozpoczęła swą pielgrzymkę po kraju od odwiedzin w Archikatedrze Warszawskiej.

4 września 1966 roku obraz został siłą odebrany przez władze komunistyczne w drodze z Warszawy do Katowic, na co interweniował bp Karol Wojtyła.

12 października 1980 zakończył się I etap nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce.

II Etap Nawiedzania

4 maja 1985 rozpoczął się II etap nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce.

W okresie 18 maja 2019 – 26 września 2020 odbędzie się w parafiach Archidiecezji Poznańskiej Nawiedzenie Matki Bożej w Kopii Obrazu Jasnogórskiego. W powitaniu obrazu w każdej parafii weźmie udział Ksiądz Biskup lub jeden z Biskupów.

Hasłem przewodnim nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego w naszej archidiecezji są słowa: „Z Maryją w nowe czasy”.

Pielgrzymujący po polskich diecezjach Obraz Nawiedzenia przewożony jest w specjalnym samochodzie. Jego kustoszami na szlaku są specjalnie wyznaczeni ojcowie paulini. Kopia jasnogórskiej ikony waży 90 kilogramów.

Źródło : https://parafiakrosno.pl/nawiedzenie-matki-bozej/o-peregrynacji

Tytuł Autor Odsłony
Nawiedzenie 1975 - program nawiedzenia w domach Parafia Kikół Odsłon: 209
Nawiedzenie NMP w Kikole i Dekanacie - Program Parafia Kikół Odsłon: 238